W dniu 11 września 2023 r. w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie 2023. Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W swym liście Prezydent Duda napisał, że jest to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Wybór lektury nie był przypadkowy, gdyż w tym roku przypada 160. rocznica powstania styczniowego, jednego z najważniejszych wydarzeń  w dziejach Polski i Polaków. „Nad Niemnem” pokazuje znaczenie historii, troski o pamięć.

Przyjmując zaproszenie Pana Prezydenta do włączenia się w tę akcję odczytaliśmy kilkanaście fragmentów powieści. W akcję włączyli się uczniowie klas V-VIII, panie  z Koła Regionalnego oraz nauczyciele naszej szkoły. Powitania wszystkich przybyłych dokonała Pani Dyrektor Anna Piekarska. Głos zabrały też Panie Irena Pawlina- Ochnio i Hanna Gołoś, które opowiedziały uczniom, jak  życie ludzi w dawnej wsi nierozerwalnie związane było z porami roku.

Całość spotkania dopełniła wystawa książek, nastrojowa muzyka oraz zdjęcia z filmu „Nad Niemnem”. M. Czech