Światowy Dzień Autyzmu jest świętem obchodzonym na całym świecie, a jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu.

Słowo autyzm wywodzi się z greckiego słowa autos i oznacza sam.

Autyzm jest to inny sposób funkcjonowania człowieka. Charakteryzuje się różnicami w sposobie nawiązywania kontaktu z innymi, w komunikacji, w wyrażaniu emocji, uczeniu się oraz innym sposobem zachowywania się w codziennych sytuacjach. Każda osoba z autyzmem jest inna i nie można takich osób traktować jako gorszych, potrzebują one więcej wsparcia i zrozumienia. Każda osoba ma swój indywidualny charakter, odczuwa emocje, nawiązuje relacje. Zaburzenia ze spektrum autyzmu to nie tylko wyizolowanie i sztywne przywiązania do schematów, to bardzo szeroki wachlarz zachowań, które są następstwem emocji i specyficznego odbierania świata.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin

O tym, jak wygląda świat widziany oczami dziecka ze spektrum autyzmu opowiada książka „Kosmita” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel. Lektura warta poczytania.