21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.   Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa jest to zespół wad wrodzonych związanych z trisomią (tri- trzy, soma-ciało) chromosomu 21, czyli obecnością dodatkowego chromosomu w parze 21.

Nazwa tego zespołu pochodzi  od nazwiska lekarza Johna Langdona Downa, który jako pierwszy opisał cechy charakterystyczne, jakie posiadaja osoby z tym zespołem.

Zespół Downa to wada wrodzona, to nie jest choroba.

Cechy charakterystyczne osób z Zespołem Downa:

-mała okrągła głowa,

-małe zaokrąglone uszy,

-migdałowaty kształt oczu,

-skośne szpary powiekowe,

-język gruby, często wystający z ust,

-skóra szorstka w dotyku,

-wiotkość ścięgien i stawów,

-małe napięcie mięśniowe,

-klatka piersiowa krótka,niekiedy zniekształcona,

-krótsze kończyny,

-ręce szerokie, w zgięciu dłoni bruzda poprzeczna.

Przyłącz się do obchodów tego święta.

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek w różnych wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Jeśli jednak skarpetki to dla Was za mało- załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.

Dlaczego właśnie kolorowe skarpetki  nie do pary?

Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki, zwłaszcza zabawne skarpetki nie do pary. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie  i wsparcie dla osób chorych. Wysyłamy też sygnał o miłości do tego, co inne i niezwykłe.  21 marca zakładamy dwie inne skarpetki, by pokazać, że bycie „innym” nie oznacza niczego złego. Ponadto poprzez kolorowe skarpetki nie do pary szerzymy świadomość  na temat Zespołu Downa