21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zespół Downa jest to zespół wad wrodzonych związanych z trisomią (tri- trzy, soma-ciało) chromosomu 21, czyli obecnością dodatkowego chromosomu w parze 21.
Nazwa tego zespołu pochodzi od nazwiska lekarza Johna Langdona Downa, który jako pierwszy opisał cechy charakterystyczne, jakie posiadaja osoby z tym zespołem.
Zespół Downa to wada wrodzona, to nie jest choroba.
Cechy charakterystyczne osób z Zespołem Downa:
-mała okrągła głowa,
-małe zaokrąglone uszy,
-migdałowaty kształt oczu,
-skośne szpary powiekowe,
-język gruby, często wystający z ust,
-skóra szorstka w dotyku,
-wiotkość ścięgien i stawów,
-małe napięcie mięśniowe,
-klatka piersiowa krótka,niekiedy zniekształcona,
-krótsze kończyny,
-ręce szerokie, w zgięciu dłoni bruzda poprzeczna.
Przyłącz się do obchodów tego święta.
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek w różnych wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Jeśli jednak skarpetki to dla Was za mało- załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.
Dlaczego właśnie kolorowe skarpetki nie do pary?
Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki, zwłaszcza zabawne skarpetki nie do pary. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla osób chorych. Wysyłamy też sygnał o miłości do tego, co inne i niezwykłe. 21 marca zakładamy dwie inne skarpetki, by pokazać, że bycie „innym” nie oznacza niczego złego. Ponadto poprzez kolorowe skarpetki nie do pary szerzymy świadomość na temat Zespołu Downa